Soutěž mladých chovatelů 2023

14.08.2023

Celostátní kolo soutěže mladých chovatelů 2023 proběhlo v termínu 2. - 6. srpna v Olomouci. Z naší organizace, a také celého okresu Prostějov, se ho zúčastnily dvě mladé chovatelky.

SMCH letos navštívilo 110 soutěžících v celkem 11 odbornostech. Naše mladá chovatelka Simona Růžičková se věnovala odbornosti králíků, Elena Matušíková vzala za svůj obor psů. Obě mladé chovatelky se velice snažily. Zpracovaly písemné práce, úspěšně absolvovaly okresní kolo, a tak mohly vyrazit i na to celostátní, letos kousek od nás, v Olomouci. Jako vedoucí s nimi jela naše členka Kateřina Matoušková, která se dříve soutěže mladých chovatelů také účastnila.

Po středečním příjezdu a večeři se všichni účastníci a pořadatelé sešli a společně zahájili celou soutěž. Ve čtvrtek se soutěže zúčastnila polovina odborností a druhá polovina vyrazila za krásami města. Program byl pestrý, mladí chovatelé navštívili radniční věž, historické památky města Olomouce, Vlastivědné muzeum, kde se seznámili např. s dobou Karbonu, také vyrazili na Flóru do sbírkových skleníků. Díky tak rozmanitému programu děti vždy načerpají spoustu nových informací a hlavně zážitků. Pro zájemce byl připraven i minigolf.

Soutěžní skupina se soustředila na testy, poznávačky a pohovory. Ve čtvrtek bojovala Simonka v odbornosti králíků se svým chovem plemene ruský černý, v pátek pak Elenka v kategorii psů na téma chovu maltézského psíka, přičemž v práci se zaměřila na zdravotní problematiku a jeho speciální stravu. Obě mladé chovatelky se odborně připravovaly již měsíce před soutěží a velmi se snažily. I přes to, že nakonec nedopadly tak, jak by si představovaly, patří jim velký obdiv. Obě jely na soutěž poprvé. Poprvé absolvovaly okresní i celostátní kolo, zpracovávaly písemné práce, učily se na testy a poznávání plemen. Zjistily, jak vše probíhá, načerpaly nové informace a v chovatelství se mohou posunout zase a kus dále.

Sobotního programu se zúčastnila pouze vedoucí Kateřina, která převzala dohled nad jinými mladými chovateli z jiného okresu. Všichni účastníci, vedoucí a pořadatelé byli odměněni výletem do Zoo Olomouc s komentovanou odbornou prohlídkou. Měli možnost vidět krmení hrabáče a pandy červené, nakrmili žirafy a lamy. Měli výjimečnou možnost pohladit si klokana a dozvědět se něco o jeho životě.

Večer proběhlo vyhlášení, předání cen a poděkování všem mladým chovatelům ale i dospělým. Celá soutěž byla zakončena volnou zábavou. Díky sešlosti mnoha dětí vznikla nová chovatelská přátelství.

Doufáme, že příští rok se zúčastní naše mladé chovatelky znovu. A ideálně i více mladých chovatelů z okresu Prostějov.

© 2024 ZO ČSCH DržoviceVšechna práva vyhrazena.